Domáce projekty

Aneurizma je patologické rozšítenie tepny, ktoré postihuje asi 5% populácie. Výduť ktorá vznikne sa napĺňa krvou, tepna sa oslabuje a môže viesť k prasknutiu. Často sa vyskytuje na malých tepnách mozgu a v prípade jej prasknutia často nastáva u postihnutého smrť alebo má doživotné následky. Skorá detekcia vnútrolebečných aneuriziem tak môže zachrániť životy ľudí. Z tohto dôvodu je hlavným cieľom predkladaného projektu vytvorenie nástroja schopného rýchlo odhaľovať aj malé vnútrolebečné aneuriziemy. Vytvorený nástroj vyžívajúci metódy umelej inteligencie bude založený na architektúrach neurónových sietí s hlbokým učením by, tak prispel k zvýšeniu celkovej presnosti detekcie aneuryziem doktormi v ich klinickej praxi.

Hlavnou myšlienkou návrhu projektu je vytvorenie inteligentného ochranného systému pre podmienený prístup k monitorovaným priestorom v kritických virologických situáciách. Systém bude schopný analyzovať tri stavy masky (žiadna maska, maska, nesprávne nasadená maska), bezkontaktné meranie teploty s odhadom reálnej teploty tela na základe modelu hlbokého učenia, ktorý bude analyzovať teplotu z čela, očí a ďalších častí tváre v kombinácii s aktuálnym počasím. Taktiež bude umožňovať počítanie osôb v monitorovanom priestore. Spracovanie dát a analýza údajov bude implementovaná na vyvinutom hardvéri. Hlavným cieľom je vyvinúť lacné a cenovo dostupné riešenie aj pre malé podniky. Ďalšou výhodou projektu bude vytvorenie centralizovaného systému na zber, vyhodnotenie a vizuálne zobrazenie zozbieraných údajov.

Projekt je zameraný na vývoj metódy pre veľmi krátkodobú predpoveď výkonu fotovoltickej elektrárne (FVE) s časový krokom predpovede v rozpätí 5 až 30 minút. Pre predpoveď intenzity toku slnečného žiarenia, ako hlavného faktora ovplyvňujúceho výkon FVE, bude navrhnutý algoritmus využívajúci analýzu zaznamenaných obrazových údajov pohybu mračien získavaných v mieste inštalácie FVE. Pre dosiahnutie čo najlepšej presnosti predpovede výkonu FVE budú identifikované lokálne faktory ovplyvňujúce intenzitu toku slnečného žiarenia a prevádzku fotovoltickej elektrárne. Na základe vykonaných analýz budú definované korekčné činitele, pomocou ktorých bude možné adaptovať predpovedanú hodnotu intenzity toku slnečného žiarenia, určenú navrhnutým algoritmom, na aktuálne lokálne podmienky v mieste inštalácie FVE. Funkčnosť a presnosť navrhnutej metódy bude overená pomocou vytvoreného matematického modelu fotovoltickej elektrárne a pomocou meraní uskutočnených na reálnej fotovoltickej elektrárni.

1/0626/19: Výskum lokalizácie mobilných objektov v prostredí IoT

S rozvojom IoT sietí rastie aj množstvo lokalizačných služieb pričom tieto služby majú rôzne požiadavky na kvalitu lokalizačných systémov. Snaha poskytovateľov je poskytovať tieto služby bez ohľadu na prostredie, v ktorom sa používateľ nachádza. Požiadavky kladené na lokalizačné systémy je možné splniť s využitím dostupných technológií, je však potrebné brať do úvahy aj efektívnosť systému. Nie všetky služby totiž vyžadujú vysokú presnosť. Cieľom projektu je navrhnúť riešenie lokalizačného systému pre internet vecí (IoT), ktorý bude integrovať dostupné dáta na lokalizáciu mobilných zariadení a používateľov. Medzi potenciálne zdroje týchto dát patria bezdrôtové komunikačné systémy a senzory integrované v zariadeniach pripojených do IoT. Projekt bude zameraný na výskum lokalizačných algoritmov založených na metóde fingerprinting, ale aj ad-hoc sieťach s využitím dát z dostupných senzorov. Navrhnutý lokalizačný systém umožní optimálne využitie dát pre lokalizáciu pri splnení požiadaviek na kvalitu služby.

VEGA 2/0015/18: Mezo- a mikro-meteorologický prieskum výskytu hydrometeorov v prízemnej vrstve troposféry na základe pasívneho vyhodnocovania zmien elektromagnetického žiarenia z antropogénnych zdrojov

Mezo- a mikro-meteorologický prieskum výskytu hydrometeorov v prízemnej vrstve troposféry na základe pasívneho vyhodnocovania zmien elektromagnetického žiarenia z antropogénnych zdrojov

VEGA 1/0602/17: Analýza stavu transformátorov frekvenčnými a časovými metódami

Analýza stavu výkonových transformátorov frekvenčnými a časovými metódami. Laboratórium spracovania audiosignálov KMIKT participuje na úlohe: Bezkontaktná detekcia a lokalizácia porúch transformátora analýzou vyžarovaného akustického poľa.

VEGA 1/0840/18: Výskum prostriedkov na dosiahnutie vysokej reziliencie optických sietí voči poškodeniu signálu

Projekt je zameraný na problematiku viackanálových optických prenosových systémov so zreteľom na dosiahnutie vysokej reziliencie voči degradačným javom spôsobeným vysokou hustotou prenášaného optického výkonu v jadre vlákna a veľkým počtom optických kanálov prenášaných v jednom optickom vlákne.

KEGA 008KU-4/2020: Komplexná inovácia a edukačná podpora predmetov študijného programu "Učiteľstvo informatiky" so začlenením problematiky "Internetu vecí"

Základným cieľom projektu je zásadne inovovať a modernizovať súčasný študijný program "Učiteľstvo informatiky" pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na základe obsahovej integrácie problematiky "Internetu vecí" naprieč celým programom a s úzkym napojením na kreatívne využitie v praktickom živote. Zavedením problematiky "Internetu vecí" do vyučovacieho procesu je sledovaná podpora tvorivosti a analytického myslenia študentov, čo sa prejaví zmysluplným začlenením nových informácií do už získaných zručností a návykov v súlade s aktuálnymi vývojovými trendami. Súčasne dôjde k zatraktívneniu študijného programu, skvalitneniu profilu a lepšej uplatniteľnosti jeho absolventov v praxi v ťažko predpovedateľnej budúcnosti.



APVV-17-0631: Koexistencia fotonických senzorických systémov a sietí v rámci internetu vecí - CONSENS

Projekt je zameraný na problematiku koexistencie fotonických senzorických systémov a fotonických komunikačných sietí s dôrazom na efektívnejšie využitie najmä existujúcej komunikačnej infraštruktúry pre potreby snímania a detegovania rôznych fyzikálnych veličín. Vedecké poznanie z tejto časti riešenia projektu bude využité pri návrhu pokročilých fotonických senzorov a senzorických systémov a sietí uplatniteľných v riešeniach IoT na báze systémov integrovanej subvlnovej fotoniky a vláknovej optiky.

APVV-16-0190: Výskum integrácie funkčného systému textílií na monitoring biodát pre dosiahnutie synergie zdravia, komfortu a bezpečnosti človeka

Hlavným cieľom interdisciplinárneho projektu je zásadná inovácia a rozšírenie sortimentu inteligentných textilných štruktúr na európskom trhu s využitím progresívnych technológií vo forme nízkoteplotnej plazmy a následnej aplikácie nanotechnológií a s integrovaným inteligentným systémom na monitoring biomedicínskych dát. Výsledkom riešenia projektu bude prototyp inteligentného matracového toppera EKG-SmartSheet so zvýšenými hygienickými vlastnosťami, určeného pre monitoring biomedicínskych dát človeka v reálnom čase. Realizáciou projektu sa vytvoria materiálové predpoklady pre zlepšenie a zabezpečenie vyhovujúcich zdravotných a sociálnych podmienok postprodukčnej generácie v rámci SR a EÚ. Navrhovaný projekt je reakciou na prognózu negatívneho sociálneho vývoja v SR a Európe v priebehu budúcich 20-30 rokov, s cieľom vytvorenia predpokladov pre udržanie úrovne kvality zdravia a života u významného podielu obyvateľstva.

APVV-18-0167: Inteligentné odevy pre systém elektronického zdravotníctva

Projektový zámer reaguje na dlhodobé prognózy sociálneho vývoja v SR a Európe v priebehu budúcich 20-30 rokov, z ktorého vyplýva, že srdcovo-cievne ochorenia patria medzi civilizačné ochorenia 21. storočia a percento ľudí s týmto ochorením sa bude neustále zvyšovať. Postihnutie kardiovaskulárnym ochorením možno redukovať prostredníctvom skorej diagnostiky, vhodným manažmentom ochorenia, rehabilitáciou a prevenciou. Výsledok projektu má preto prispieť k špecifickej prevencii a diagnostike kardiovaskulárnych ochorení pomocou multifunkčného biotelemetrického inteligentného odevu pre systém elektronického zdravotníctva. Predkladaný návrh projektu bude zameraný na prípravu a overenie výroby takýchto odevov s centralizovaným integrovaným obvodom a vlastnou mobilnou aplikáciou, určeným na snímanie, prenos, zaznamenanie a vyhodnotenie bioelektrického signálu vo forme elektrokardiogramu (EKG), telesnej teploty a monitorovania polohy človeka v reálnom čase.

APVV SK-IL 2018-0005: IKT a inteligentné automobily pre efektívnu reakciu na núdzové situácie a riadenie dopravy SENECA

Cieľom projektu je vyhodnotiť ako budú IKT inštalované v inteligentných vozidlách a cestnej infraštruktúre eliminovať zbytočné meškania v cestnej premávke a riziko nehôd, s ktorými sa stretnú buď pohotovostné vozidlá.

Dôraz sa kladie nielen na mestské oblasti, ktoré sú obzvlášť zraniteľné kvôli koncentrácii obyvateľstva, ale aj kvôli vzájomnej interakcii ľudí, vozidiel, infraštruktúry a rôznych iných  technologických systémov. Charakter oneskorení sa bude analyzovať pomocou dostupných údajov zo zberu dát a videozáznamov. Budú sa definovať požiadavky vyplývajúce z núdzového riadenia dopravy a použité ako vstup pre dynamické riadenie tokov mestskej dopravy. Vyvíjajú sa  optimalizačné algoritmy pre riadenie zmiešaných dopravných prúdov generovaných  konvenčnými vozidlami a autonómnymi vozidlami.

312010F057: IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie

Projekt podporí rozvoj IT sektoru zmenami v systéme vzdelávania na ZŠ, SŠ a VŠ a to hlavne zvýšením kvality informatického vzdelávania, matematického, prírodovedného a technického vzdelávania so zameraním na IKT, motiváciou žiakov a študentov k štúdiu informatiky a IKT a rozvojom vedeckých kompetencií žiakov a študentov.

Grantový systém UNIZA (8082) - Využitie virtuálnej reality pre propagáciu a výučbu

Predkladaný projekt je zameraný na výskum, vývoj a testovanie hier v prostredí virtuálnej reality (ďalej len VR). Jednotlivé aktivity a výskumné činnosti sú cielené na vytvorenie a zlepšenie podmienok laboratória pre študentov, v ktorom môžu pracovať, vyvíjať a testovať vlastné počítačové hry vo svojom zvolenom hernom vývojovom prostredí. Prvá etapa projektu bude venovaná na vylepšenie podmienok pre študentov pri vývoji VR hier. Druhá etapa projektu bude venovaná samotnej realizácii VR hier v jednotlivých prostrediach a oboznámeniami sa so samotnými zákonmi pri ich tvorbe. Celkovým výstupom projektu budú hotové VR hry na propagáciu aktivít FEIT a univerzity, akými sú DOD, Noc Výskumníkov, prezentácie FEIT na stredných školách, Uniza Day, Uniza Masters a pod.

Grantový systém UNIZA (8083) - Využitie herných periférií na propagáciu a výučbu

Predkladaný projekt je zameraný na výskum, vývoj a testovanie hier v 2D, 3D prostredí ako aj v rozšírenej realite. Jednotlivé aktivity a výskumné činnosti sú cielené na vytvorenie a zlepšenie podmienok laboratória pre študentov, v ktorom môžu pracovať, vyvíjať a testovať vlastné počítačové hry vo svojom zvolenom hernom vývojovom prostredí. Prvá etapa projektu bude venovaná na vylepšenie podmienok pre študentov pri vývoji hier. Druhá etapa projektu bude venovaná samotnej realizácii hier v jednotlivých prostrediach a oboznámeniami sa samotnými zákonmi pri ich tvorbe. Celkovým výstupom projektu budú hotové hry na propagáciu aktivít FEIT a univerzity, akými sú DOD, Noc Výskumníkov, prezentácie FEIT na stredných školách, Uniza Day, Uniza Masters a pod.

Grantový systém UNIZA (8084) - Klasifikácia dynamiky správania z obrazu

Projektový zámer reaguje na potrebnosť klasifikácie dynamiky správania z obrazu, nakoľko v dnešnej dobe je zvýšená miera agresivity a teroristických útokov vo verejných priestranstvách ale aj v okolí súkromných objektov. V dnešnej dobe majú bezpečnosť obyvateľstva na starosti pracovníci bezpečnostných služieb a polícia, ktorý získavajú informácie z kamier. Pracovníci reagujú na kamerové záznamy a pozornosť je veľmi ovplyvňovaná únavou a inými artefaktami. Pričom systém schopný klasifikovať dynamiku zo správania by bol schopný mieru nepozornosti eliminovať a upozorňoval by daného pracovníka bezpečnostnej služby poprípade polície na podozrivý pohyb, správanie. Výsledok projektu má preto prispieť na klasifikáciu neštandardného správania, pomocou algoritmu. Cieľom projektu je návrh a realizácia klasifikátora schopného rozlišovať dynamiku správania z obrazu. Klasifikátor je postavený na potrebnom algoritme, ktorý nemá problém rozlíšiť a zatriediť dynamiku správania v obraze.

Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky na UNIZA

Rozvojový projekt v oblasti podpory vyučovania umelej inteligencie a kybernetiky v anglickom jazyku na UNIZA.

Zahraničné projekty

Cieľom projektu je zlepšiť kvalitu cezhraničného odborného vzdelávania v oblasti multimediálnych technológií, vytvorením fóra pre prezentáciu herného priemyslu a firiem pôsobiacich v tejto oblasti v poľsko-slovenskom pohraničnom regióne. Hlavným prínosom projektu bude vytvorenie spoločných GAME JAMov, t. j. udalostí, kde budú študenti oboch univerzít v tímoch vytvárať hry, súťažiť, vymieňať si skúsenosti a naviac stretnú sa s expertmi z herného priemyslu.

MSCA-RISE-2016, 734331 SENSIBLE

Cieľom projektu je vyvinúť nové informačné technológie zamerané na výskum a inovácie pri získavaní, komunikácii a spracovaní veľkého množstva heterogénnych dátových súborov v kontexte inteligentných budov prostredníctvom budovania medzinárodnej, interdisciplinárnej a medziodvetvovej siete spolupráce výmenou pracovníkov v oblasti výskumu a inovácií,   výmenou názorov, odborných znalostí, údajov, testovacích prostredí a know-how. Hlavné technologické piliere riešenia  sú návrhy nových senzorových riešení, komunikačných protokolov pre Internet  vecí, optimálnej detekcie signálov a integrovaného spracovania dát.

Action TN 1302: BESTPRAC

Tematická sieť združuje projektových manažérov európskych projektov implementovaných na univerzitách a výskumných organizáciách.  Projekt BESTPAC slúži ako platforma na výmenu skúseností a rozvoj best practices tým, že umožňuje zdielanie informácií a transfer vedomostí a tým zvyšuje efektivitu riadenia projektov.

Action CA16212: Impact of Nuclear Domains On Gene Expression and Plant Traits (INDEPTH)

Táto COST akcia má za cieľ výskum inovatívnych technológií v oblasti spracovania a analýzy 3D obrazových dát a bioinformatiky. V týchto oblastiach budú v rámci projektu definované štandardné protokoly a postupy. Generované súbory údajov (3D dáta) budú ukladané vo verejnom archíve pre medzilaboratórne porovnávanie a výučbu. Priemyselní partneri, ktorí vyvíjajú softvér pre oblasť bioinformatiky integrujú výstupy INDEPTH pre komerčný vývoj.

Action CA17136: INDAIRPOLLNET

Táto COST akcia má za cieľ sieťovanie expertov z rôznych oblastí zameraných na výskum znečistenia ovzdušia vo vnútri budov. Tento priestor je veľmi podceňovaný nakoľko v ňom trávime 80-90% času.

Action CA19121: Network on Privacy-Aware Audio- and Video-Based Applications for Active and Assisted Living

Úlohou tejto COST akcie je zvýšiť informovanosť o problémoch ochrany súkromia a etických a právnych otázkach v kontexte monitoringu založeného na audio a video modalitách a navrhnúť prístupy založené na ochrane súkromia pre asistované žitie vytvorením interdisciplinárnej komunity pozostávajúcej z výskumníkov a priemyselných partnerov z rôznych oblastí a iných dôležitých hráčov.